Krew, pot i piksele | Recenzja


Międzynarodowy bestseller! Jak powstają znane gry – Wiedźmin, Dragon Age, Stardew Valley, Destiny, Diablo?

Tworzenie gier komputerowych w dzisiejszych czasach jest często bardziej fascynujące niż efekt końcowy. Jason Schreier zabiera czytelników w niezwykłą podróż za kulisy przemysłu gier wideo, gdzie twórcą może być zespół 600 przepracowanych geeków lub jeden geniusz. Opisując artystyczne wyzwania stojące przed producentami, techniczne bariery, żądania graczy i pracę przypominającą robotę w korporacji, autor dochodzi do wniosku, że każda z gier jest swoistym cudem.

To podróż do istnego piekła, jakim jest świat twórców gier, a jednocześnie hołd dla wszystkich tych, którzy próbują sprostać niebotycznym oczekiwaniom otoczenia i stworzyć najlepszą grę, jaką tylko można sobie wyobrazić.

Zastanawialiście się kiedyś, nad tym, jak powstają gry? W moim przypadku to zainteresowanie ograniczało się do spontanicznych [wcale nie spędziłam wielu nocy na graniu, w ogóle] starć online, przeplatanych z zachwycaniem się detalami, kiedy internet niezbyt chciał współpracować. Spójrzcie chociażby na rogi poro albo ruiny otaczające Howling Abyss!

Książka w lekki sposób obrazuję ciężką pracę nad poszczególnymi, wybranymi przez autora grami. Jason pokazuje nam, jak powolny, a jednocześnie drogi i wymagający jest proces ich tworzenia — sam pomysł, to dopiero początek — trzeba bowiem wprowadzić go w życie. Tylko jak? A przede wszystkim — kto za to zapłaci? Czytając książkę, uświadamiamy sobie, jak wiele pracy i wyrzeczeń kosztuje jej produkcja, ile problemów trzeba pokonać, przede wszystkim, co w ogóle zrobić, aby gra powstała.

Pomimo faktu, iż autor nie skupia się dokładnie na poszczególnych etapach, a jedynie obrazuje nam ogólny proces, zaczynając od pomysłu i zdobyciu funduszy, kończąc na finalnym produkcie, książka jest dość ciekawą pozycją dla osób, które chciałyby spojrzeć na gry nieco inaczej. Niemniej jednak wydaje mi się, że jeśli tematyka ta was nie interesuje, nie jest to produkcja przeznaczona dla was.

Czytaliście? Jakie są wasze wrażenia?


⬅Wpis okazał się przydatny? Koniecznie podziel się nim z innymi!

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

♥ Nie wymieniam się obserwacjami i komentarzami
♥ Niezalogowani użytkownicy również mogą komentować
♥ Weryfikacja obrazkowa wyłączona
♥ Przyjmuje krytykę - byle by była ona uzasadniona

Instagram

Instagram

Follow Us