Ewa Pirce - Córka Pedofila | Recenzja


Jakiś czas temu, miałam okazję przeczytać debiutancką książkę Ewy Pirce pt. Córka Pedofila". Opowiada ona o historii nastoletniej Lexi, dziewczyny, dla której życie nie było zbyt łaskawe. Jest zbuntowana, wulgarna, odizolowana od społeczeństwa, krzywdzona przez innych jak i siebie i myśląca samobójstwie.


„Chciałam poczuć wyzwolenie — choćby ten jeden jedyny raz. Chciałam być wolna. Stałam już po drugiej stronie, zaczynałam się trząść i czułam, że pocą mi się ręce. Bałam się — czy powinnam się bać? Czy będę żałować tego skoku w momencie, w którym moje dłonie oderwą się od barierki? [...] Zaczęłam powoli odrywać palce od metalowej poręczy... Poczułam ciepło rozchodzące się po moim ciele. Wiedziona nieznanym uczuciem, uniosłam powieki. Oddech uwiązł mi w gardle, a krew szumiała mi w uszach. Słyszałam tylko walenie swojego serca.”

Tuż po nieudanej próbie samobójczej, dziewczyna znajduje przyjaciela. Wydawać by się mogło, że są oni dla siebie nawzajem oparciem, jednak nie do końca. Lexi zakochuje się również z wzajemnością w Jamesie i kiedy wydaje się, że jej życie zaczyna się układać, następuje tragedia, a za nią również kolejne ciężkie wiadomości dla nastolatki.

Leżałam, póki nie poczułam, że drętwieje mi ciało. Leżałam, póki noc nie otuliła drzew i nie pomogła mi się schować, przemknąć niezauważoną. Rosa pokryła źdźbła trawy. Park wyglądał złowrogo, przerażająco, ale ja wiedziałam, że nie należy się go bać. Bać powinniśmy się jedynie ludzi, bo to oni stanowią przyczynę wszelkiego zła, od nich wszystko się zaczyna i oni potrafią zniszczyć, zabić i pozbawić drugiego człowieka siebie. To oni są największymi potworami żyjącymi na ziemi i chyba tak już pozostanie.”

Pomimo faktu, że książka oparta jest na faktach, to choć może to bezduszne, nie potrafiłam w pewnych momentach współczuć dziewczynie. Wnioskując po tytule, głównym motywem jak mi się wydawało, miała być pedofilia, jednak był to wątek poboczny, a główną rolę grała miłość i przyjaźń, cierpienie i problemy, z jakimi nie rzadko zmierzają się młodzi ludzie. Według mnie książka była odrobinę przesadzona, przerysowana i nieco zbyt nierealna, jednak mimo wszystko czytało mi się ją bardzo lekko i śmiało mogę ją Wam polecić. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie zakończenie, które bardzo mnie poruszyło i nagły zwrot akcji, którego chyba nikt się nie spodziewał.

Oprócz kontrowersyjnego tytułu książka przyciąga również wzrok ze względu na przepiękną według mnie okładkę, utrzymaną w odcieniach niebieskiego [tak, kocham ten kolor]. Z pewnością będzie ona ciekawą propozycją np. jako prezent dla nastolatki lub coś do poczytania w zimowe wieczory :


Gatunek: dramat psychologiczny, young adult 
Ilość stron: 330
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195 mm  
ISBN: 978-83-942098-9-6
Data wydania: 28.10.2017 r.⬅Wpis okazał się przydatny? Koniecznie podziel się nim z innymi!

CONVERSATION

3 komentarze:

  1. Może mojej dziewczynie spodoba się taka książka bo lubi psychologię ogólnie. Fajnie napisana recenzja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też czytałem książkę i w 100% zgadzam się z recenzją.

    OdpowiedzUsuń

♥ Nie wymieniam się obserwacjami i komentarzami
♥ Niezalogowani użytkownicy również mogą komentować
♥ Weryfikacja obrazkowa wyłączona
♥ Przyjmuje krytykę - byle by była ona uzasadniona

Instagram

Instagram

Follow Us