Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?

''Żyjemy w czasach desperacji. Nigdy za pamięci naszego pokolenia konkurencja na rynku pracy nie była tak ostra. Rekruterzy nigdy nie byli tak nieugięci. Oto gorzki owoc, który musi przełknąć każdy bezrobotny starający się o wymarzone stanowisko - a takie właśnie owoce rosną na drzewie zmieniającego się charakteru zatrudnienia.'' *

Niecałe trzy tygodnie temu, zupełnie przypadkiem natrafiłam na filmik Rafała, w którym opowiada o tym, jak wygląda praca w Google. Zaciekawiona tematem, przypomniałam sobie, że jakiś czas temu,  przeglądając stronę wydawnictwa SQN, moją uwagę zwróciła książka  William'a Poundstone'a - ,,Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?''
Wtedy nie byłam nią zbytnio zainteresowana, jednak moje nastawienie się zmieniło. Stwierdziłam, że w sumie niczego nie stracę, jeśli ją zamówię. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, no bo przecież nie szukam pracy. Nie skończyłam jeszcze nawet gimnazjum. A w miarę czytania, odkryłam fenomen tego poradnika.
W środku znajduje się mnóstwo tekstów, które pomagają w zrozumieniu współczesnych pracodawców i obecnego rynku pracy. Pokazuje nam, jakich pracowników szuka nie tylko Google, ale również zarówno te potężniejsze, jak i  mniejsze firmy. No właśnie. Czego? Poniżej przedstawiam Ci jedne z bardzo wielu decydujących czynników:
1. Kreatywność
2. Umiejętność radzenia sobie w niecodziennych/trudnych sytuacjach
3. Umiejętność logicznego myślenia
4. Wiedza

W książce znajdziemy mnóstwo trudnych i podchwytliwych pytań. Na końcu, znajduje się wyjaśnienie każdej z zagadek. Nawet jeśli wydają nam się one absurdalne i sądzimy, że skoro nie zamierzamy ubiegać się o pracę w Google, to do niczego nam się one nie przydadzą, to jest wręcz przeciwnie! Rynek pracy wciąż się zmienia i tak naprawdę nie możemy być do końca pewni tego, jakie pytania za dziesięć lat będą zadawane nam. A biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej firm bierze pod uwagę podejście Google do zatrudniania pracowników, nie zdziwiłabym się, gdyby takie zagadki już w najbliższej przyszłości były chlebem powszednim.

''A oto przykładowe pytania, które tradycyjnie zadaje się podczas rozmowy o pracę w firmie doradczej Accenture:

1. Jak wsadzić żyrafę do lodówki?
2. Jak wsadzić słonia do lodówki?
3. Król lew przewodniczy konferencji zwierząt. Biorą w niej udział wszystkie zwierzęta oprócz jednego. Które zwierze jest nieobecne?
4. Musisz przepłynąć przez rzekę w krainie krokodyli i nie masz łodzi. Jak dostaniesz się na drugi brzeg?

Odpowiedzi:

1. Otworzyć lodówkę, wsadzić tam żyrafę i zamknąć drzwi.
2. Otworzyć lodówkę, wyjąć żyrafę, wsadzić słonia i zamknąć drzwi. To pytanie bada naszą zdolność rozpoznawania konsekwencji własnych czynów.
3. Słoń. Włożyłeś go do lodówki. To pytanie bada naszą pamięć. [...]
4. Płyniesz na drugi brzeg. Wszystkie krokodyle są na konferencji. To pytanie bada, czy potrafisz się uczyć na własnych błędach.'' **

Podsumowując, uważam że książka jest warta przeczytania, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Niemniej jednak sądzę, że może ona pomóc nam w zrozumieniu specyfiki zarówno rynku pracy, jak i samych pracodawców. Ponadto może zapewnić nam zajęcie na długie godziny, gdyż jak już wspomniałam, w środku znajduje się mnóstwo trudnych zagadek.

 • Autor: 
  William Poundstone
 • Tytuł oryginału: 
  Are You Smart Enough to Work at Google?
 • Tłumaczenie: 
  Krzysztof Mazurek
 • Data wydania: 
  17 kwietnia 2013
 • Cena okładkowa: 
  39,90 zł
 • Format: 
  140 x 205 (miękka)
 • Liczba stron: 
  320
 • ISBN: 
  978-83-63248-73-4
 • Przeczytaj fragment: Klik

 * Cytat pochodzi z książki: "Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?" (tytuł oryginalny: Are You Smart Enough To Work At Google?), aut. William Poundstone, tłum. Krzysztof Mazurek, Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013, str. 13

 ** William Poundstone, "Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?" (tytuł oryginalny: Are You Smart Enough To Work At Google?), tłum. Krzysztof Mazurek, Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013, str. 294

CONVERSATION

6 komentarze:

 1. Niby, tak ale u małych firm, liczy się umiejętność i ile pracownik chce zarobić, bo koszty pracodawce zabijają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, to bardzo ważne. Ale kto wie, może za kilka lat sytuacja ulegnie zmianie?

   Usuń
 2. Ta książka pomoze ludziom, ktorzy starają się o prace w korpo. Praca w mniejszych firmach czy na stanowiskah państwowych rządzi się zupełnie innymi prawami.
  Pozdrawiam,
  Normxcore

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem, książka przyda się każdemu. Bez względu na wykonywaną pracę. Poza tym, to świetny sposób, aby sprawdzić siebie ^.^

   Usuń
 3. Książka możę przydać się każemu. Każdy uważą, że praca w internecie jest taka prosta i nie wymaga większych umiejętności. Przyznam, że czasem jest mi z tego powodu przykro ale wiem, że kiedy przyjdzie co do czego to na gadaniu się kończy.
  Coraz więcej pracodawców szuka ludzi bardziej wykrztałconych i spawnie posługującyh się szeroko pojetą ,,sięcia" jak już mówiłam nie jest to takie łatwe.
  O książce już kiedyś słyszałam i mam nadzieję, że znajdzie się w moich łapkach.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli kiedyś ją przeczytasz, koniecznie daj znać :) Z chęcią poznam twoją opinię.
   Masz rację, to przykre że większość ludzi uważa że praca w internecie jest prosta. Tylko nieliczni, którzy tego spróbują, zrozumieją jaki błąd popełnili myśląc w ten sposób :)
   Również pozdrawiam!

   Usuń

♥ Nie wymieniam się obserwacjami i komentarzami
♥ Niezalogowani użytkownicy również mogą komentować
♥ Weryfikacja obrazkowa wyłączona
♥ Przyjmuje krytykę - byle by była ona uzasadniona

Instagram

Instagram

Follow Us