Berlin - pierwsze wrażenia


W marcu udało mi się odwiedzić stolicę Niemiec - o ile do samego wyjazdu byłam nastawiona bardzo pozytywnie, to jednak miałam wrażenie, że bardzo zawiodę się na Berlinie. I szczerze mówiąc, przez pierwsze kilka godzin, właśnie tak było -  miasto to bowiem  absolutnie nie przypomina tego, co możecie zobaczyć na ulotkach czy też zdjęciach. Początkowo sprawia wrażenie bardzo surowego i zdystansowanego, jednak stopniowo, w miarę odkrywania go coraz bardziej, naprawdę można się w nim zakochać.


Zacznijmy od zabytków - oprócz tych najbardziej popularnych, jak Brama Brandenburska, Reichstag czy chociażby Wyspa muzeów, znajdziecie tu niemal na każdym kroku coś, co was zachwyci, nawet zupełnym przypadkiem. Jednak temat o tym, co warto zobaczyć w Berlinie, jest tak obszerny, że zamierzam przeznaczyć na niego osobny post. Większość budynków utrzymana jest w przepięknej estetyce (zwłaszcza w okolicach Alexanderplatz!) a każda stacja jest małym dziełem sztuki i opowiada zupełnie inną historię. Nieodłącznym elementem miasta, jest również graffiti, które możecie zobaczyć naprawdę wszędzie. 


Bez wątpienia,  spotkacie tu wielu fantastycznych ludzi - otwartych, pomocnych i naprawdę miłych. Większość chętnie pomoże Ci, kiedy zapytasz o pomoc, a nierzadko sama ją zaproponuje. Nierzadko również ktoś zacznie rozmowę z tobą, czy odpowie na twój uśmiech. I chociaż nie możemy powiedzieć tego o wszystkich, bo zawsze zdarzają się wyjątki, to Ci ludzie są naprawdę pozytywni, odważni, nie boją się wyrażać siebie. I to jest naprawdę inspirujące.


Piękną rzeczą, jaką możecie zaobserwować w Berlinie, jest różnorodność kulturowa. Masa ludzi, o totalnie innym wyglądzie, kolorze skóry czy narodowości, których spotykacie każdego dnia, jest naprawdę niesamowitym widokiem. W Berlinie możesz czuć się w pełni zaakceptowany, bez względu na to, jak dziwną czy też nietypową osobą jesteś. I chyba właśnie to było powodem, przez który absolutnie zakochałam się w tym mieście [no okej, komunikacja miejska też była świetna].

Jasne, Berlin ma też swoje wady - masa bezdomnych, których możecie spotkać tak naprawdę w każdym większym mieście, fakt, że dosyć trudno zapłacić tu kartą, duża ilość uchodźców, przez co większość może nie czuć się bezpiecznie, a także nieprzewidywalna pogoda (która jednak ma swój urok). 


PS. Tak, piszę post o pierwszych wrażeniach, prawie 3 tygodnie po powrocie (rychło w czas). Planuję jeszcze kilka wpisów o tej tematyce, w tym jeden z fotorelacją w której będziecie mogli zobaczyć więcej moich zdjęć (swoją drogą, chyba publikuję tu własne fotografie pierwszy raz od... roku?)


Odwiedziliście kiedyś Berlin? Jakie były Wasze wrażenia?
⬅Wpis okazał się przydatny? Koniecznie podziel się nim z innymi!

CONVERSATION

3 komentarze:

 1. Trafiłam tutaj przez przypadek i już wiem, że będę zaglądać regularnie!

  Podróżuję tu i tam, ale w Berlinie jeszcze mnie nie widzieli. Cudze chwalicie, swego nie znacie - być może dlatego, że stolicę Niemiec mam pod nosem, nie było mi dane tam zawitać? Ale chciałabym, bardzo. To miasto to żywa historia, niesamowici ludzie i klimat nie do odtworzenia w innym miejscu na świecie.

  Pozdrawiam serdecznie :)
  GRUMBLEREK

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam okazji zwiedzić Berlina, jednak po Twoich zdjęciach widać, że jest tam cudownie:)
  Pozdrawiam ;*

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. good post 😊 would you like to follow each other? if the answer is yes, please follow me on my blog & i'll follow you back. https://camdandusler.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

♥ Nie wymieniam się obserwacjami i komentarzami
♥ Niezalogowani użytkownicy również mogą komentować
♥ Weryfikacja obrazkowa wyłączona
♥ Przyjmuje krytykę - byle by była ona uzasadniona

Instagram

Instagram

Follow Us